FANDOM


Robert Baden-Powell

180px-Baden-Powell

  Pseudonim:   Bi-Pi
  Miejsce urodzenia:   Paddington, Anglia
  Miejsce śmierci:   Nyeri, Kenia
  Służba:   Armia brytyjska
  Lata służby:   1876–1910
  Ranga:   Generał
  Inne zajęcia:   Założyciel skautingu, pisarz, artysta.

Robert Stephenson Smyth Baden-Powell, 1st Baron Baden-Powell (czyt: /ˌbeɪdn̨ˈpoəl/) OZ GCMG, GCVO, KCB, (ur. 22 lutego 1857 - zm. 8 stycznia 1941), znany również pod pseudonimem Bi-Pi, był porucznikiem, a potem generałem w Brytyjskiej Armii, pisarzem i inicjatorem Ruchu Skautowego.

Po ukończeniu edukacji w Charterhouse School, Baden-Powell służył w Armii Brytyjskiej od 1876 do 1910 w Indiach i Afryce. W 1899, podczas drugiej wojny Boer w południowej Afryce, Baden-Powell sukcesywnie obronił miasto Mafeking w chwili oblężenia. Większość jego militarnych książek, napisanych dla wojskowego wywiadu i treningu skautów w Afryce, były czytane również przez innych chłopców. Opierając się na poprzednich dziełach, wydał w 1908 roku, dzięki Pearsonowi, "Skauting dla Chłopców" (Z ang: Scouting for Boys). Książka skierowana była głównie do młodzieży. Podczas pisania, wielokrotnie sprawdzał swoje pomysły podczas wycieczek kempingowych na wyspie Brownsea, które to rozpoczęły się 1 sierpnia 1907 roku. Obecnie obóz ten jest symbolem początku ruchu skautowego.

Po jego ślubie z Olave St Clair Soames, Baden-Powell, jego siostra Agnes Baden-Powell i w znacznej mierze jego żona aktywnie pomagali w tworzeniu Ruchu Skautowego oraz Światowego Stowarzyszenia Przewodniczek i Skautek. Baden-Powell ostatnie lata życia spędził w Nyeri, Kenia, gdzie zmarł w 1941 roku.

Wczesne życieEdytuj

Baden-Powell urodził się jako Robert Stephenson Smyth Powell, lub też krócej jako Stephe Powell, przy 6 Stanhope Street (obecnie 11 Stanhope Terrace), w Paddington w Londynie, Anglia, 22 lutego 1857 roku. Jego ojciec Reverend Baden Powell, Saviliański profesor Geometrii na Uniwersytecie Oxfordzkim miał w chwili narodzin Badena-Powella już czwórkę dzieci z poprzedniego małżeństwa. 10 marca 1846 roku, w kościele Św. Łukasza w Chelsea, Reverend Powell poślubił Henriettę Grace Smyth (3 września 1824 - 13 października 1914), wnuczkę Admirała Williama Henry'ego Smitha. W krótkim odstępie czasu urodził się Warington (wczesne 1847), George (późne 1847), Augustus (1849) i Francis (1850). Po trójce kolejnych dzieci, które zmarły bardzo wcześnie, urodzili się Stephe, Agnes (1858) oraz Baden (1860). Trójka najmłodszych dzieci i często chorujący Augustus byli bliskimi przyjaciółmi. Reverend Powell zmarł, kiedy Stephe miał trzy lata. Henrietta w wyrazie uznania dla męża zmieniła swoje nazwisko na Baden-Powell. Następnie, Stephe był wychowywany przez swoją matkę, silną kobietę, która była pewna, że jej dzieci z pewnością odniosą sukces w przyszłości.

Stephe podjął naukę w Rose Hill School, w Tunbridge Wells. Po śmierci jego brata Augustusa został przeniesiony do Charterhouse, gdzie znajdowała się prestiżowa publiczna szkoła. Jego pierwsze kroki w kierunku rozwijania umiejętności skautowych dotyczyły myślistwa i przyrządzania jedzenia podczas ukrywania się przed nauczycielami w pobliskich drzewach, które znajdowały się poza terenem szkoły. Grał również na pianinie i skrzypcach. Był wszechstronnie uzdolnionym artystą, który nawet rozpoczął swoją przygodę z aktorstwem. Wakacje spędzał na rejsach jachtowych lub kajakowych ze swoimi braćmi.

Kariera militarnaEdytuj

Ruch SkautowyEdytuj

Życie osobisteEdytuj

DziełaEdytuj

NagrodyEdytuj

Zobacz równieżEdytuj

Historia harcerstwa
Ruch Skautowy
Światowe Stowarzyszenie Przewodniczek i Skautek

Linki zewnętrzneEdytuj

Robert Baden-Powell na Wikipedia.pl

ŹródłaEdytuj

Robert Baden-Powell na Wikipedia.en